Ja musím ...

Autor: Otilia Horrocks | 26.5.2019 o 8:54 | (upravené 26.5.2019 o 14:51) Karma článku: 2,12 | Prečítané:  822x

Poznáš to, to neodbytné nutkanie, biologické volanie. Volanie prírody... Hľadáš vécko a nenájdeš ho. Muži poriešia, ale ženy?

Vo Veľkej Británii sa práve rozbieha diskusia na tému zvýšenia počtu kabíniek pre ženy na verejných toaletách https://www.bbc.com/news/health-48367242

Aké úsmevné a typické, že Briti už riešia počet a nie samotnú existenciu verejných toaliet a zároveň závideniahodné v dobrom slova zmysle, samozrejme, v porovnaní k situácii na poli verejných WC v Košiciach. https://kosicednes.sk/lamentaren/mesto-ma-verejne-toalety-len-v-centre/. A tuším platí aj pre hociktoré iné tunajšie mesto.

Otvára sa mi týmto príležitosť poukázať na žalostný stav v dostupnosti, alebo aj nedostupnosti, týchto pre kvalitu života obyvateľov a návštevníkov nášho mesta nevyhnutných zariadení. Ak mám zhodnotiť stav, použijem slušné slová. Nedostatočný a zúfalý.

V meste s 250 000 obyvateľmi môžete verejné WC spočítať na prstoch jednej ruky, aj tie sú zväčša lokalizované v centre mesta. Pýtate sa kde? Ťažko usmerniť, keďže ich samotné značenie je chabé a ani samotní Košičania nevedia a neporadia, kde ich hľadať. Na miestach, kde sa dá očakávať početná kumulácia osôb, napríklad v parkoch mimo centra mesta alebo na sídliskách, ich márne v prípade potreby budete hľadať. Plne sa stotožňujem s názorom, že „Verejné WC by mali byť považované za tak isto nevyhnutné a potrebné ako verejné osvetlenie, cesty či odvoz komunálneho odpadu“. Je otázkou, či je nedostatok verejných WC v Košiciach zámerom, alebo diletantizmom a ignoranciou príslušných noriem, alebo tie sú zaostalé a či napríklad je v poriadku a v záujme občanov povoľovanie rôznych prevádzok bez verejných WC prístupných.

Mám pocit, že biologické funkcie človeka, vyprázdňovanie, sú úplne prirodzené a vyžadujú si rovnaký prístup ako ku zriaďovaniu poskytovania stravovania, občerstveniu, ku službám, kde sa človek zdrží. No nazri do supermarketu a hľadaj piktogram vécka. Je podradne schovaný medzi inými a najmä komerčnými smerovkami. Skôr sa dozvieš, kde je značková predajňa než WC.

A ešte perlička účtovná. Pýtajte si účtovný doklad vo verejnom a mestskom WC... Má mesto výnimku vo výdaji pokladničných bločkov? A platí sa vopred. Ak nemáš drobné, musíš mať plienku.

Alarmujúcou je však situácia s prístupnosťou WC pre zdravotne postihnutých občanov (ZŤP) nášho mesta. Normy sú nanič a aj tie WC, akoby sa niekde formálne len odfajklo, že jestvuje priestor pre ZŤP, lebo v takom nevyhovujúcom stave žiaľ sú. Jedinú pozitívnu a výsledky prinášajúcu aktivitu na tomto poli, vyvíja OZ Bezbariéry, a to nielen v Košiciach, ale po celom území Slovenska. Podarilo sa im sprístupniť WC pre občanov so zdravotným postihnutím na čerpacích staniciach, v niekoľkých prevádzkach rýchleho občerstvenia, za čo im patrí úcta a vďaka. Žiaľ je to stále len oprava pôvodných riešení čo nedodržujú záväzne predpisy a normy.

Skúšali ste niekto WC na kľúč od vrátnika na nejakom úrade? Sú aj také, kde bez plynovej masky s kyslíkom máš problém. Vyskúšaj si verejné WC na prízemí Magistrátu, kde mužský pisoár a umývadlo nefunguje už asi desaťročia. (Mám to z druhej ruky)

Kvalita života  obyvateľov je však aj na pleciach samosprávy mesta Košice. Využitím napríklad Eurofondov na budovanie verejných toaliet im prístupných by sa ich kvalita života rapídne zvýšila. Nepíšem len tak do vetra, skúsenosti z krátkych návštev Rakúska či Česka ma presvedčili. https://www.cas.sk/clanok/274964/porovnanie-verejnych-toaliet-v-metropolach-kolko-stoji-navsteva-wc-u-susedov/

Bolo by vítané inšpirovať sa nie tak vzdialeným okolím aj riešením tejto problematiky a neoceniteľnou službou pre občanov na území mesta Košice.

Dúfam, že čitateľ sa počas čítania týchto riadkov, nemusel ponáhľať rýchlo si niekam odbehnúť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto vyzradil Kyselicu? Ministerstvo o svojom vyšetrovaní mlčí

Naď môže Kyselicu zbaviť mlčanlivosti.

Dobré ráno

Dobré ráno: Drogový kamión za miliardy skončil ako blamáž

Záhadný kamión kamión priviezol pervitín z Mexika.


Už ste čítali?