Poznáš? Podľa záchoda sa pozná kultúra národa

Autor: Otilia Horrocks | 26.11.2020 o 12:20 | Karma článku: 5,59 | Prečítané:  899x

Neveríš? Uveríš! Kým Viedeň má toaletu na každej zo svojich početných zastávok metra a z podobnej výhody ťaží aj Praha, získať presné údaje v našom hlavnom meste je takmer nemožné.  

Z oficiálnych miest ale Wécko hliadka zistila, že v Bratislave sú 4 verejné WC, z toho sú len 3 funkčné. Naproti tomu Viedeň ich má 280 a Praha 70. Obidve mestá majú tento údaj ľahko prístupný na svojej webovej stránke, tak prečo nie Bratislava?

Toľko citát

https://www.topky.sk/cl/13/1283700/Verejne-WC---je-take-nieco-vobec-na-Slovensku-

z 30.07.2011

A Košice ?

https://kosicednes.sk/zaujimavosti/stav-toaliet-vypoveda-o-kulturnej-urovni/

https://kosice.korzar.sme.sk/c/6665364/verejnych-zachodov-je-v-kosiciach-malo.html

ešteže tu máme zatiaľ aj kde tu nejakú zeleň...

A inde?

nuž odbehnime aspoň virtuálne do iného kraja sveta, ktorý asi nikdy nepochopíme a už vôbec nedobehneme

https://dromedar.zoznam.sk/cl/100073/1958165/Verejne-zachody-do-slova-a-do-pismena--V-japonskom-parku-su-toalety-zo-skla

ak na námestí okresného mesta na verejnom vécku nájdete odkaz, že verejný záchod má obedňajšiu prestávku, ste naspäť v svojej domovine, kde zastal čas. Nezastali však telesné potreby a biologické procesy ani tam ani tu a predsa aký výrazný rozdiel v chápaní života. Našská zabednenosť, sebectvo, malosť ducha, neschopnosť vnímať život v celom spektre, nielen v konzume a okázalosti sa prejavuje a stále zotrváva.

Zatiaľ čo Vo Veľkej Británii čas ani rozum nezastal... opätovne nám ukazujú chrbát a aj v stavebnom zákone  platnom od roku 2021 myslia na všetkých a zakotvujú v ňom povinnosť vytvárania priestranných toaliet aj pre ťažko zdravotne postihnuté osoby v každej novovybudovanej budove.

https://www.bbc.com/news/uk-england-53448846

Nákupné centrá, supermarkety či športové a kultúrne komplexy budú musieť od nového roka vytvárať minimálne jeden priestor na osobnú hygienu o rozlohe min 12 m2, kde súčasťou vybavenia bude okrem toalety napríklad aj výškovo nastaviteľná lavička, prebaľovací pult či miesto pre doprovod či opatrovateľa. Kým v roku 2007 po celej Veľkej Británii fungovalo 140 takto prispôsobených priestorov, v roku 2020 je ich už 1400, a zjavne ich počet nepostačuje na uspokojenie biologických a často intímnych potrieb všetkých zdravotne ťažko postihnutých občanov tam.

Už v mojom článku Ja musím

https://horrocks.blog.sme.sk/c/509718/ja-musim.html  

som načrtla možnosť či cestu riešenia a budovania verejných WC v Košiciach či inde na Sk využitím Eurofondov... a preto potešilo  ma spustenie Národná konzultácia k eurofondom 2021 – 2027

https://www.mirri.gov.sk/sekcie/cko/narodne-konzultacie-k-eurofondom-2021-2027/?fbclid=IwAR37UGDlRdvRfWxcmtNO95rcK61C9pbA5U1ZH2Hsr3aNX-8E0kCw9izoaWw

kde v sekcii Kvalitný život  v regiónoch 

https://www.mirri.gov.sk/wp-content/uploads/2020/10/NK-3_Regiony_rev.pdf

vidím príležitosť na zlepšenie kvality života všetkých občanov aj Košíc:

Štruktúra PD SR vychádza z čl. 8 a prílohy II návrhu všeobecného nariadenia EÚ Regionálna a miestna infraštruktúra pre pohybové aktivity Predmetom podpory bude budovanie a modernizácia infraštruktúry na podporu zdravého životného štýlu a aktívneho trávenia voľného času.

Očakávané výsledky:

• zvýšenie množstva a kvality miestnej infraštruktúry, ako sú ihriská a viacúčelové športové areály, športovo oddychové zóny v obciach a mestách, ale aj nenáročné športové a telovýchovné objekty,

• športová infraštruktúra má slúžiť širokej verejnosti, komunitám, deťom a mládeži na voľno-časové aktivity,

•tvorba architektonických štúdií na revitalizáciu regionálnej športovej infraštruktúry s cieľom aktívneho komunitného trávenia voľného času,

• propagácia zdravého životného štýlu,

• masovejšie využívanie kapacít v podporených objektoch, nárast počtu osôb zapojených do pohybových a voľnočasových aktivít vrámci komunít,

• skvalitnenie analytických a štatistických zdrojov v oblasti vplyvu pohybových aktivít na životný štýl občanov vrátane hodnotenia previazanosti pohybových aktivít so znížením nákladov na zdravotnú starostlivosť, znížením kriminality, zvýšením pracovného nasadenia a zlepšením študijných výsledkov detí a mládeže.

Predbehnúť Veľkú Britániu

sa nám tak skoro asi nepodarí, ale dobehnúť ju napr. aj budovaním verejných WC vhodných aj pre zťp občanov by sme sa o to mohli pokúsiť. Či aspoň skrátiť ponižujúcu vzdialenosť čo nás vzájomne delí.

Som si istá, že verejné WC napr. ako súčasť detských ihrísk, či v parkoch,pri križovatkách, pri významných budovách a pamiatkach v Košiciach, ale aj celej krajine, by mohli byť čoskoro štandardom a uvítali by ich všetci ako detičky, mladí, zdraví, starí ale aj hendikepovaní a odkázaní na pomoc.

Alebo budeme chodievať ulicami, hľadajúc márne tie priestory, poistení inkontinenčnými pomôckami len preto, lebo zodpovední nepoznajú základné potreby tela?   

 

PS už to vidím ako si kompetentní opäť opisujú niektoré moje state, aby to použili vo svoj prospech.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Cynická obluda

Zlý Riško a dobrý Števko

Keď máš šéfa, čo ti hrozne vynadá absolútne za čokoľvek, zatiaľ čo tvojmu kolegovi prejde úplne všetko.

Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.


Už ste čítali?