Boze ty si dalsia z tych, ktori stotoznuju vyrub stromu rovno s vrazdou. Strom je len rastlina, ktora raz dospeje a potom zostarne... Zial na zaciatku storocia sa nepredpokladalo, ked sa okolo ciest sadili aleje, ze ich treba sadit sirsie od seba, dnes to uz vieme. Rovnako tak vieme vysadit nove stromy. Dalsie take, o ktore sa schovavaju kompetentny a ktore brania sirsej vozovke su medzi Hniezdnym a SL, dosledok -stromy prerastli, priblizili sa k vozovkam, mame cim dalej tym viac nebezpecnych usekov ciest. Este som nezazil, aby nebezpecny usek zanikol. A tu ked konecne mame prvu lastovicku, tak placeme. Viac prace urobis, ked radsej dohliadnes nad vysadbu novych a potom nad tym ako sa im dari.. Priklad: parkoviska Hornbachu a Kauflandu, tipni si, ktore stromy maju beton pod korenmi a ktore nie. Viac prace urobis, ked budes pisat bloky o tom, ci parkovisko Kauflandu je/malo byt skolaudovane, alebo ci mu kolaudaciu nie je potrebne odobrat.
Mozno casom, ked bude chybat to stromoradie, ktore plnilo aj funkciu 'steny' proti vetru, hluku ci prachu alebo v case oteplovania sa, najma v case suchych a horucich letnych obdobi, aj funkciu 'clony', pozriete sa na tu 'kalamitu' inymi ocami. Dakujem za prispevok a prajem pekny vecer.
súhlasím. Doplním to, čo som u6 na túto tému písal. O rozširovaní Slaneckej sa hovorí predlhánske roky. O životnosti topoľov sa vie stáročia. Jediné riešenie, kde by bol aj vĺčik sýty aj ovečka celá, bolo jednoduché. Postupne bolo treba alej prerieďovať, vyrúbať každý desiaty, neskôr deviaty a podobne topoľ. A súčasne, zdôrazňujem SÚČASNE sadiť v blízkosti náhradnú výsadbu. Takže terazky by alej už pomaly mizla, ale už by boli dostatočne vyrastené stromy náhradnej výsadby a nevideli by sme tam súčasnú PÚŠŤ. Určite by to tak nebolelo oči a už by bola pomerne vyrastená náhrada. Ale to je presne taký slovensko-košický prístup. Na riešenie aleje sa roky rokúce kašľalo, náhradná výsadba v jej blízkosti sa nerealizovala (neboli peniaze, plán, ochota, záujem, nekompetentnosť kompetentných a mnohé ďalšie možné dôvody). Stav vidíme, doslova to bolí oči, srdce aj dušu. Ja výrub chápem, neúmerný rozvoj dopravy má aj svoje dôsledky, ale tejto púšti sa dalo zabrániť. Keby...napísal som vyššie. To je skutočná tvár nielen Košíc. Slovensko, extravilán či intravilán sa len rúbe a rúbe. Náhradná výsadba bez starostlivosti usychá. A keď niekto na to napíše článok, hejteri si otvárajú ústa.
o rozšírení Slaneckej sa hovorí roky. Konkrétne si pamätám, ako pred cca 35 rokmi, keď dostavali električkovú trať na Jazere, sa o tom hovorilo už vtedy. Ešte za komančov. Tesne po dostavaní električkovej trate sa aj nový súbežný pás stromov vysadil, napríklad medzi Rovníkovou a Ladožskou - medzi električkovou traťou a tým dlhým panelákom. Myslím, že aj opačným smerom od Rovníkovej k Bajkalu bolo niečo vysadené. Teraz to sú už vysoké stromy. Takže už vtedy sa na to myslelo, tie topole mali ísť preč už dávno. To, že to roky vyhnívalo a nič sa reálne neriešilo, je už druhá vec.
kde sa robí takýto masívny výrub a kde sa "realizuje náhradná výsadba, sa nedeje známym slovensko-košickým spôsobom (= výsadba metrových tenkých konárikov, ktoré kosci odrežú, deti postúpajú, bez polievania uschnú), ale sadia sa vyrastené 3- 5 metrové mladé stromy z plantáží (majú takú mestskí sadovníci alebo mestské lesy v KE?), takže aj bez priebežnej náhrady krátko po takomto výrube v čase zazelenania stromov na jar už máme takmer okamžite náhradnú alej, stromoradie, parčík. Tento spôsob náhradnej výsadby sa takmer nerealizuje, pretože je podstatne nákladnejší ako zapichnúť do zeme malý konárik veď on sa chytí. V skratke: V otázke krásnej aleje na sídlisku Nad jazerom mesto fatálne zlyhalo, fatálne. Minimálne od čias Schustera, cez Trebuľu, Rašiho až po Polačeka. Kedy sa páni primátori aj so svojimi megalomanskými úradmi ( to isté, v bledomodrom, platí pre to obrovské množstvo starostov mestských častí aj so svojimi úradmi)poučia?